Филигранът като културно наследство е споделен ресурс – общо благо и ценност за Европа, а и за света като цяло. Ресурсите на културното наследство са дългосрочни активи, които имат важна роля за развитието на умения и за подпомагането на икономическия растеж.
Албена Стефчова от Берковица
Съвременни нововъведения по отношение на изработката на филигран
Албена пазителката на традицията на филиграна
Един добър майстор, какъвто е Албена Стефчова от Берковица, може да интерпретира върху утвърдени шаблони като добавя и свои художествени идеи. Това й носи удовлетворение и усещане за творчески принос. Но поради това, че новите модели не се патентоват, не след дълго новите авторски идеи вече може да бъдат видени в широко тиражираните турски стоки – имитации на филигран, които са много по-евтини и съответно много по-продаваеми. Това, за съжаление, обезсмисля всяко творческо нововъведение според опита на Албена.
Албена Стефчова Галерия 1
Албена Стефчова Галерия 2
На столичната ул. „Париж” №4 майсторите Вергил и Екатерина Варджийски имат магазин-галерия, където експонират и продават над 250 модела сребърни накити и сувенири, изработени лично от тях и техните асистенти. Голяма част от накитите са копия на музейни експонати, но също така се излагат и техни авторски модели и такива на други майстори. Вергил Варджийски – създател на Център за народни художествени занаяти, събира и обработва сам естествени полускъпоценни камъни, които вгражда в накити от сребро посредством техники филигран, гладък обков, коване, леене и други. Неговата съпруга Екатерина Варджийска изучава и създава модели на традиционни български национални костюми, разработва копия на български шевици, съхранявани в музеите в цяла България и по света.
Галерия Варджийски
Анна Медарска от Пловдив
Десет години се занимава с ювелирство, като създава много авторски модели. Има три специализации в Германия и една във Флоренция. В момента има собствено ателие за авторска бижутерия.
Петър Дудулов от София
През 1986 година, той започва да изучава дърворезба при големия дърворезбар Петър Кушлев. Десет години по-късно се посвещава на ювелирния занаят, като работи в известни столични ателиета. Има богат опит в изработката на авторски бижута, в колаборация с различни дизайнери на кожени облекла и аксесоари, стъкло и дърво, които се предлагат в галерии от страната и чужбина.
Любомир Николов от София
Занимава се с бижутерия и сребърни бижута 21 години, 7 години от този период работи в Белгия. Има богат опит в изработката на изцяло ръчна бижутерия. От 5 години е съдружник и партньор в ателие за изработка на поръчкови бижута – Фибула.
Петьо Кошев от Пловдив
С ювелирно образование и богат опит в изработката на авторски бижута.