Проведено изследователско проучване
По проект „Филигран – история, изкуство, традиции“ се извърши цикъл от изследователски дейности по събиране и систематизиране на исторически данни и на информация за ползвани занаятчийски техники, при изработването на филигран в България. Настоящият доклад дава подробна информация за идентифицираните информационни източници и е проектен резултат на планирана по проекта дейност, както и част от усилията за дигитализиране и популяризиране на това изящно ювелирно изкуство и традиционен занаят за нашата култура.
Историческата ретроспекция, която проучването очертава, дава сведения за използването на техниката на филиграна в България още от тракийско време, през Средновековието, Османския период и до наши дни. Майсторите-бижутери по българските земи стриктно прилагат познанието и традицията такива, каквито ги унаследяват от своите предшественици. Същевременно, в стремежа си да създадат изящни и неповторими накити, умелите майстори влагат и по нещо свое, като по този начин превръщат изделията в изключителни и специални. Така унаследените занаятчийски похвати и изразни средства като цяло остават непроменени, но в съчетание с някои авторски допълнения те придобиват специална художественост и стойност на уникати.
Настоящият доклад представя няколко вида информационни източници, чрез които може да се проследи и съхрани достигналата до нас информация за развитието и използването на техниката на филиграна по българските земи. По този начин събираме на едно място цялата налична информация за филиграна и вярваме, че ще спомогнем за предаването на традицията за изработка на филигран в България и ще го съхраним като културно наследство.
Научно изследователски източници – книги
Прочетени страници
“Живи” информационни източници
Теренни изследвания в музеи